polski Polska  śląskie  mikołowski   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Kultura i sztuka Piatek - 14 grudnia 2018 Alfreda, Izydora, Zoriny       
 Menu
 - Urząd miasta
 - Historia i tradycje
 - Kultura i sztuka
 - Parafie
 - Szkoły i organizacje
 - Gospodarka
 - Przetargi
 - Wykaz banków 
 - Spis Firm 
 - Informator
 - Galeria
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
  Zabytki architektury
Kultura i sztuka
IMPREZY CYKLICZNE

Mimo żywiołowego rozwoju przemysłu w XIX wieku, śródmieście Mikołowa zachowało kameralny charakter i specyficzny urok, typowy dla małych śląskich miasteczek. Prawdziwymi architektonicznymi perełkami są dwa drewniane kościółki. Jeden z nich, położony w Borowej Wsi, pochodzi z XVII w. I zwraca uwagę przejeżdżających pobliską drogą Tychy - Gliwice swymi cebulastymi hełmami wieży i sygnaturki. Druga drewniana świątynia znajduje się w Paniowach i wraz z niewielkim cmentarzem oraz pomnikowymi dębami tworzy zabytkowy zespół.

Mikołów słynie ze swych trzech prestiżowych imprez kulturalnych. W rodzinnym mieście kontrowersyjnego poety Rafała Wojaczka, od kilku lat organizowany jest Turniej Jednego Wiersza. Jest on okazją do spotkań i wymiany doświadczeń między śląskimi poetami. W malowniczych zakątkach mikołowskiej starówki organizowane są też co roku Plenery Malarsko - Graficzne "Impresje Mikołowskie", w których uczestniczyło wielu wybitnych artystów plastyków. Zwyczajem stało się już, że każdy z artystów ofiarowuje jedną ze swoich prac miastu. Organizuje się też poplenerowe wystawy. Ambicją mikołowian jest powołanie
do życia stałej galerii, gdzie byłyby eksponowane prace wybitnych malarzy i grafików. Kolejną, znaną wśród melomanów imprezą kulturalną są coroczne Mikołowskie Dni Muzyki.

©Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP